Gyertyt gyjtunk, emlkeznk
2007.10.11. 20:07
Mindenszentek s Halottak napja
Gyertyt gyjtunk, emlkeznk Mindenszentek s Halottak napja
Minden vben szinte ugyanabban az idben lnk be az autba, s minden vben szinte ugyanabban az idben rnk ki a temetbe. Tbb gyertyt is gyjtunk, msok gyertyit is, amit a szl mr eloltott, ilyenkor nem szmt, melyik ki volt.
Ha nincs tbb az, akit szeretnk, hinya ptolhatatlan, ez abban a mlysgben rejlik, amelyben mindenki csak nmaga, egyetlen s kln ember. Szeretteink hallval az rzseink egy darabja is tkerl velk a holtak vilgba, emlkezni viszont nem szgyen, nem divat - gyertyt gyjtani mindig lehet, mert emlkezni arra, akit szerettnk, j. Mindenszentek s Halottak napja errl szl.
A hagyomny eredete
Mindenszentek keresztny nnep, azoknak az dvzlteknek a kzs nnepe, akiket nem avattak szentt, illetve akikrl a kalendrium nem emlkezik meg nv szerint. Mindenszentek a Halottak napjnak viglija, azaz nnepi elestje, gy a kt nap szorosan sszefondik egymssal. Az nnep kezdete a IV. szzadra nylik vissza, ekkor mg mjus 13-n tartottk Mindenszentek napjt, majd a VIII. szzadban ttevdtt november 1-re.
835-ben IV. Gergely engedlyvel Jmbor Lajos csszr hivatalosan is elismerte az j nnepet s Mindenszentek az egsz keresztnysg emlknapja lett. Halottak napjt 998 ta tartjk november 2-n, amikor a clunyi monostor aptja, Odil a Benedek-rend minden kolostorban nnepi misket rendelt el a halottak lelki dvrt. Ksbb a bencs renden kvl is megnnepeltk november 2-t, a XIV. szzadban pedig Rma is tvette ezt a gyakorlatot s a ppk kiterjesztettk az egsz egyhzra. A clunyi apt tbb mint ezer ves rendelete gy maradt fent mindmig, br az nnep rgen sszefggtt azzal a szzadvgi szorongsos hangulattal, amely 1000-re a vilgvgt vrta - ilyen elkpzelsek mellett az emberek igyekeztek "jban lenni" a halottakkal, illetve az elhunytak szellemeivel.
Mirt gyjtunk gyertyt?
A hagyomny szerint azrt, hogy a szegny, fzs lelkek annak fnynl melengethessk magukat, ehhez a szokshoz azonban tbb npi hiedelem s magyarzat is kapcsoldik. Nmelyik szerint a gyertyagyjts clja, hogy a vilgosban vletlenl kiszabadult lelkek jra visszatalljanak a maguk srjba s ne ksrtsenek, ne nyugtalantsk az otthon lket.
A srok tiszttsa magyar terleteken szoks, a rendbe rakott srokat pedig virgokkal, koszorkkal s mcsesekkel dsztik a hozztartozk - utalva ezzel az rk vilgossgra. A np ajkn ennek a szoksnak is megvan a sajt magyarzata: azrt kell megszpteni a srokat, hogy a halottak szvesen maradjanak a lakhelykben.
Mivel a nphit szerint Mindenszentek s Halottak napjn hazaltogatnak az elhunyt hozztartozk, sok helyen az asztalra kenyeret, st, vizet, esetleg egy tl telt ksztenek, a bukovinai magyarok krben mg a temetkbe is vittek ennivalt.
Aki ezekben a napokban nem tud kimenni a temetbe, az otthon gyjt gyertyt (katolikus kzssgekben annyit, ahny halottja van a csaldnak, Zentn pedig gy tartjk, hogy akinek legelszr leg a gyertyja, az hal meg leghamarabb a csaldban).
A hagyomnyos paraszti kzssgek egy rszben "a halottak hetn" munkatilalom van: nem szabad fldet mvelni, meszelni, mosni, kposztt elszni, hogy ne zavarjk a holtakat.
Mindenszentek s Halottak napja nem tartozik a hivatalos reformtus nnepek kz, mert az ratlan szablyok szerint a halottakat nem emlegettk, srjaikat nem gondoztk (Klvin a srok megjellst is helytelentette). A halottak emlke eltti tiszteletads a reformtus kzssgekben j kelet, katolikus s grgkeleti hatsra kialakult szoks.
Hogyan emlkeznek msok?
A Halloween az egyik legrgibb nnep, eredete tbb vszzadra vezethet vissza. Mai formja az idk sorn a kultrk (rmai Pomona-nap, kelta Samhain fesztivl) s a keresztny Mindenszentek napja szoksainak keveredsvel alakult ki. Az angol elnevezs katolikus hagyomnyt idz: All Hallows Eve, vagyis minden szentnek az estje.
vszzadokkal ezeltt a mai Nagy-Britannia s szak-Franciaorszg terletn keltk ltek, akik a termszetet magasztaltk s sokfle istent imdtak, de mind kzl legfontosabb a Napisten volt. A munkt s a pihenst jelkpezte, nvesztette a termst s gynyrv tette fldeket.
A keltk az jvet november 1-n nnepeltk egy nagy fesztivllal, amely a nap-szezon vgt, a sttsg s hidegsg kezdett jelezte. (A hagyomny szerint Samhain napisten a hall s sttsg istennek fogsgba kerlt ilyenkor.) Oktber 31-n, miutn a termst betakartottk s a hossz, hideg tlre elraktroztk, megkezddtt az nnepsg. A kelta papok a hegytetn, a szent tlgyfk alatt gylekeztek, j tzeket gyjtottak, misztikus tncot jrtak s ldozatokat mutattak be. Amikor eljtt a reggel, a papok minden csaldnak parazsat adtak, hogy j tzet gyjthassanak, mert ez a tz melegen tartja az otthonokat s elzi a gonosz szellemeket. November elsejn az emberek llatbrkbl s llatfejekbl kszlt kosztmkbe ltztek s hrom napos fesztivlt tartottak Samhain napisten tiszteletre. Ezek a fesztivlok jelentettk az els Halloween-t.
Egy mig fennmaradt hiedelem szerint oktber utols napjn a temetk kapui kitrulnak s az elhantolt lelkek tra kelnek, felkeresik egykori lakhelyket s megprblnak visszatrni. Ezen a napon megsznnek a hatrok az lk s a holtak vilga kztt, felborulnak a tilalmak, s a sttsg uralkodik mindenen. A keltk a tkletes megtveszts rdekben szellemnek ltzve pardztak az utckon, hogy a gonoszt zavarba ejtsk, s rk tvozsra brjk.
Az I. szzadban a rmaiak elfoglaltk Anglit. Sok hagyomnyt hoztak magukkal, melyek egyike a Pomona-nap volt, ami a gymlcsk s kertek istennjnek nnepe november elejn.
Az vszzadok alatt a kelta Samhai fesztivl s a rmai Pomona-nap hagyomnyainak keveredsvel jtt ltre az els szi nnep, a keresztnysg terjedsvel pedig erre rkezett Mindenszentek s Halottak napjnak egyhzi tisztelete, mindezen szoksok pedig sszevegyltek, helyenknt s koronknt vltoztak az vek sorn.
Napjainkban a Halloween-t elssorban a gyermekek szeretik, akik kivjt tkkbl lmpsokat ksztenek, s rmisztnek tn fenyegetsekkel (csokit vagy csalunk) hzrl-hzra vndorolva dessgeket "zsarolnak ki" a lakktl.
|